טיפים לעריכת וידאו בסרטי אימה

video editing for horror

מספיק לצפות בכמה סרטי אימה פשוטים, כדי להבין שעריכת הוידאו שם בדר"כ תהיה שונה מעריכת וידאו בקומדיה או דרמה. גם פה כדאי שהעורך וידאו שלכם יהיה בעל ניסיון בז'אנר.

סרטי אימה הוא ז'אנר בו העריכה לוקחת חלק חשוב מאוד. העיקרון הכי חשוב שאני מתכוון להרחיב עליו את הדיבור, הוא קצב העריכה. קצב העריכה נקבע בין השאר לפי כמות הקאטים. בכללי- ככל שיהיו לנו יותר קאטים בסצנה, קצב העריכה יגדל. בהרבה סרטי אימה (בעיקר בישנים יותר) תוכלו לשים לב שבתחילת הסרט הצילומים יהיו יותר סטאטים והשוטים יהיו ארוכים יותר. בדר"כ זה נמשך עד שהאימה מתחילה. אז נשים לב שהצילום מתחיל להיות תנועתי יותר וקצב העריכה מהיר יותר.
הקצב הכללי של הסרט בעיקרון צריך להיקבע כבר בשלב התסריט יחד עם האווירה של הסרט. בעריכה תפקיד העורך יהיה להבליט את האווירה שנקבעה כבר מראש. הרבה פעמים אני אוהב לשים מוסיקה זמנית מסרט אחר, כדי לעזור לי לקבוע את קצב העריכה. כמובן שיש להתייחס למוסיקה כמדריך בלבד ולא להסתמך עליה לגמרי. הסצנה אמורה לעבוד גם בלעדיה.

בדר"כ ברגעי האימה עצמם קצב העריכה יהיה ממש מהיר. יש לכך מספר סיבות. סיבה ראשונה היא שבדר"כ זה דרך טובה "לטשטש" את האפקטים הגרועים של דם וכדומה (זכרו- בעריכה זה לא בהכרח מה שהקהל רואה אלא מה שרומזים לקהל שקורה, כפי שנראה בבירור בדוגמא הבאה), כמובן שהקצב המהיר של השוטים גם משדר לקהל את האדרנלין של הסיטואציה. בנוסף לכל זה, הקצב המהיר עוזר להבהיל את הקהל. זאת הסיבה שלרוב . לפני סצנת רצח החתוכה במהירות, נראה מקבץ של שוטים ארוכים במיוחד.

לפני שנגיע לשאר הטכניקות, אני רוצה לתת כמה דוגמאות מסרטים קלאסיים לקצב בעריכה.


אין לי ברירה אלא להביא כדוגמא את סצנת המקלחת בסרט פסיכו בסצנה הזו אנו יכולים לראות כיצד היצ'קוק מכניס אותנו לאווירה רגועה לפני הרצח. השוטים שמכינים אותנו לסצנת המקלחת הם ארוכים במיוחד. השוט שלפני הרצח נמשך כ-15 שניות בערך. זוכרים שאמרתי שהקאטים המהירים עוזרים לטשטש אפקטים גרועים. בסצנה הזו הקהל בטוח שהוא רואה את השחקנית, ג'ניט לי, נדקרת עשרות פעמים, למרות שהסכין לא חודרת לגופה אפילו לא פעם אחת. ישנה שנייה אחת בה הסכין נוגעת בגופה, אך לא חודרת. הבמאי מבהיל אותנו בעזרת שוטים מהירים ומטשטש את העובדה שהוא לא יכל להראות את השחקנית באמת נדקרת.


עוד דוגמא טובה מסרט אימה קלאסי, שעדיין מפחיד אותי עד היום- הניצוץ גם פה השוט הראשון הוא שוט ארוך מאוד של דני מתרחק מהמצלמה עם האופניים שלו. העיקרון שעל פיו קובריק פועל פה בעריכה הוא למתוח כל שוט קצת מעבר למה שנהוג. בסוף השוט הראשון אנו רואים את דני פונה ימינה ונעלם מזוית הראייה שלנו. חוקי העריכה הקלאסיים אומרים לעבור מייד לשוט הבא, שמראה לנו איפה דני נמצא, אבל קובריק מחכה עוד כמה שניות. עכשיו אנחנו עוקבים אחרי דני עם המצלמה יותר מקרוב וכשהוא פונה, הפעם המצלמה פונה איתו ואנו נחשפים יחד איתו לתאומות. גם פה קובריק מחכה כמה שניות מעבר למה שצריך. כלומר הקהל כבר נבהל והספיק להבין מה קורה ובכל זאת קובריק לא מחליף שוט. השוט הבא פועל ע"פ חוקי העריכה הקלאסית - תגובתו של דני (ה- reaction shot. אתם מוזמנים לקרוא עוד על reaction shot במאמר שלי על עריכה לקומדיה כשהתאומות אומרות "Hello Danny" אנחנו שוב עוברים אליהם, ואז חוזרים לתגובה של דני, אבל שוב השוט נמשך מעבר למצופה. הבנות ממשיכות לדבר ואנחנו נשארים על הילד המבוהל. וכשהן חוזרות בפעם השניה על המשפט "come and play with us Danny" אנחנו שוב עוברים לזוית המוכרת. זאת הנקודה שהקהל כבר מרגיש נינוח עם הסצנה, אבל בדיוק שהתרגלנו לקצב העריכה ולשוטים, הוא שובר את הקצב ועובר לג'אמפ קאט ע"י צילום קרוב יותר של אותו מסדרון עם הבנות שחוטות. השוט הזה נחתך מהר, הרבה לפני שהצלחנו להבין את כל האינפורמציה בתמונה. הקצב עריכה מתגבר כשאנחנו חוזרים לבנות שעדיין עומדות באותו מקום, אבל המצלמה קרובה יותר אליהן. זה חוזר על עצמו כמה פעמים עד שעוברים לפניו המבוהלות של דני והקצב עריכה נרגע.

טכניקה קלאסית נוספת בסרטי אימה היא יצירת ציפייה שקרית. כלומר העורך (וכנראה גם הבמאי) גורמים לקהל לחשוב שמשהו רע עומד לקרות, אבל זה לא קורה. רואים את זה הרבה בסצנות, בהן הבחורה שומעת איזה רחש בחוץ. היא יוצאת לבדוק מה זה, המוסיקה מתרעמת, המצלמה נצמדת לבחורה המפוחדת, רחש נשמע מהצד וזה רק חתול.
אלמנט נוסף הוא אלמנט שאני קורא לו שוט מפתיע. הוא עובד על אותו עקרון של בניית קצב, אבל לא בדיוק. פה מדובר בשוט אחד, שנמשך מספיק זמן וגורם לנו להרגיש שהכל כבר בסדר ואז משהו קופץ. המטרה של השוט הזה היא אחת ויחידה- לגרום לקהל פשוט לצרוח. הנה דוגמא מאחד הסרטים היותר מפחידים שנעשו בשנים האחרונות- REC


עוד טריק הוא סצנות מרדף. אין פה הרבה מה להרחיב, אבל תזכרו שתמיד כיף לראות את הגיבור נלחם על חייו לפני שהוא נרצח. זה כמו משחק מקדים לקראת האורגזמה. ככל שתמשכו את המרדף יותר, הסיפוק יהיה יותר גדול, אבל תשתדלו לא להגזים יותר מידי עם מתיחת המרדף, או שתמצאו את הקהל מלמל לעצמו "יאללה שיהרגו אותו כבר". והנה דוגמא Texas Chainsaw Massacre לסיום, כשאתם ניגשים לערוך את סרט האימה שלכם, אני מאוד ממליץ לקחת עורך שמבין בז'אנר ולא רק עורך עם רזומה מרשים. חשוב שהעורך יכיר סרטי אימה ויבין את השפה שלהם. עם זאת, כדאי לזכור תמיד שחוקים נועדו להישבר, אז תרגישו חופשיים לא להקשיב לשום דבר שרשמתי פה.

טיפים לעריכת קומדיות