על המרות וקבצים

all abouts converts

השנים האחרונות היו מהפכניות בתחום המדיה הדיגיטלית וההתפתחות עדיין נמשכת. את הביטוי אנו רואים בעיקר בהמרות קבצי הוידאו וההמרות. הקבצים מתחילים לשקול פחות והאיכות מתפשרת פחות ופחות.

המרות הן הכרחיות לכל מי שעוסק בתחום הוידאו בין אם למטרות שידור ובין אם למטרות דגימה לתוכנת העריכה (הרבה פעמים עורכים צריכים להמיר קבצים, כדי שתוכנת העריכה תקבל אותם) הנושא הזה יכול להיות מאוד מורכב וכבד, אבל אני אנסה לסקור פה כמה עקרונות בסיסיים בנושא במסגרת העמוד שיש לי.

המרת קובץ וידאו זה כמו להכניס ארבעה פילים למכונית. אנחנו רוצים מקסימום איכות במינימום משקל. השאלה הראשונה שצריכה להישאל היא, על מה אתה מוכן להתפשר? איפה נראה לך שהקהל פחות ישים לב לירידה באיכות? האם זה בתמונה? בסאונד? בכמות הפריימים לשנייה? כמה גודל קובץ אני יכול לשדר בלי שיקרטע לי? האם אני רוצה לשלוח את הקובץ במייל? אלה שאלות שהעורך חייב לדעת לענות עליהם לפני שהוא מתחיל להמיר את הקובץ. הדילמה הבאה תהיה איזו תוכנת המרה הכי תתאים למה שאני צריך? מה שחשוב להבין הוא שהמרה היא קודם כל תהליך התפשרות או אפילו משא ומתן. למשל, אנחנו יכולים להחליט שכדי לשמור על משקל נמוך של הקובץ, אנחנו נוריד את מספר הפריימים בשניה, אבל צעד כזה עלול לגרום לתנועות להיראות נורא. פה אנחנו צריכים להחליט, עד כמה זה יהיה בעייתי בהקרנה שאליה אני מכוון.

תוכנות המרה

כמות תוכנות ההמרה היום בשוק היא עצומה. לפני שאתם בוחרים תוכנה, מומלץ להעמיק וללמוד על קבצים והמרות. הרבה מהתוכנות המרה נותנות לך את האופציה לבדוק אותן לפני שאתה קונה. עשו זאת לכל תוכנה לפני שאתם קונים אותה, צריך לבדוק בעיקר האם היא מספקת את הצרכים שלך ועד כמה היא נוחה. כשאתם עושים את הטסטים מומלץ לעשות אותם על קבצים קצרים יותר (בהרבה מהתוכנות יש לך את האפםשרות לבחור איזה קטע מהקובץ להמיר)

frame rate

תמונות דיגיטאליות (כאלה שמופיעות במסך מחשב וטלויזיה – לא פילם) בנויות מסדרה של קווים מאוזנים שמסודרים בצורה שסורקת את כל המסך מלמעלה למטה. השיטה שבה אנו עובדים בארץ ובאירופה נקראת PAL, בעוד השיטה האמריקאית נקראת NTSC. אופציה זו מופיעה הרבה בתוכנות המרה, אז כדאי לדעת את זה. אם למשל אתם מקרינים סרט ב- DVD , אתם צריכים להיות בטוחים שהשיטה מותאמת ל –DVD ממנו יוקרן הסרט. בעיקרון ההבדל בין שתי השיטות הוא ה- frame rate . כמות הפריימים בשניה. PAL = 24 פריימים בשנייה או 23.98 פריימים בשנייה . NTSC = 29.97 פרימיים בשניה. אתם כבר יכולים להבין שיותר קל להפוך NTSC ל- PAL . כל מה שהתוכנה צריכה לעשות זה להחסיר פריימים, אבל אם אנחנו רוצים להפוך PAL ל- NTSC התוכנה תצטרך בעצם להוסיף פריימים. כדי לעשות את זה, היא תשכפל חלק מהפריימים

רזולוציה

השינוי הפורפורציונלי של אורך התמונה לרוחב התמונה. טלויזיות ה- widescreen משדרות בפורמט 16:9 בעוד הטלויזיות ישנות יותר, המרובעות משדרות ב 4:3 אם נשדר סרט של 4:3 על טלויזיה רחבה נראה שחורים בצדדים ואם ננסה למתוח את התמונה על כל המסך, הדמויות יראו שמנות ונמוכות יותר. לכן אם אנו ממירים 16:9 ל-4:3 התוכנה תהיה חייבת לחתוך את הצדדים של התמונה, מה שבהחלט יפגע באיכות.

ישנם הרבה אלמנטים שקשורים גם לאיכות הצילום. לא הרבה יודעים אבל כאשר החומר המצולם רועד יותר מידי, זה משהו שיכול להשפיע על האיכות הסופית של ההמרה, לכן שווה לבקש מהעורך להשתמש בכלים שמייצבים את התמונה בתוכנת העריכה שלו. זה ישפר את ההמרה תמיד. אם אתם עובדים על תוכנות כמו אוויד, פרימייר, אפטר אפקטס ופאינל קאט אז אפשר בכלים שלהם לתיקוני צבע וכלים אחרים לשפר מראה של תמונה וגם האיכות שהם מוציאים גבוהה.

ישנם הרבה מושגים בתחום הזה ודברים שכדאי לדעת ואם זה יעניין אתכם, אשמח להוציא חלק ב' של המאמר. בינתיים אני מקווה שזה נתן לכם את הבסיס להתחיל להתעסק עם הנושא