טיפים לעריכת קומדיה

בקומדיה עריכת הוידאו לוקחת תפקיד חשוב. כשבדיחה יכולה ליפול או להתרומם ע"י שינויים של פריים אחד או שניים, כדאי שעורך הוידאו שלכם יהיה בעל נסיון בז'אנר

עבודת העורך בקומדיה יכולה להיות מאוד מוגבלת והיא תשתנה בהתאם לסוג הקומדיה.

בקומדיות שמתבססות למשל על דמות קומית כמו צ'ארלי צ'אפלין, האחים מרקס, אוסטין פאוורס, פיטר סלרס וכו' העורך יצטרך לעמוד בציפיות מסויימות של הקהל מהדמות הקומית בסאטירות - ההומור יכול להיות מוגזם מאוד ואחת ההחלטות של העורך תהיה, מתי עוצרים את הבדיחה. אם למשל הבדיחה היא על חשבון האחר, העורך יצטרך להדגיש את האכזריות של מה שקרה לו -עד גבול מסויים, שבו זה כבר לא מצחיק . בסיטקומים הקומדיה היא בסיטואציה ולכן לרוב, הסצנות האלה יהיו
ריאלסיטיות וזה כבר הומור שיותר תלוי בדמויות.

לכן כשעורך מגיע לעריכת קומדיה הוא צריך לברר קודם על איזה סוג קומדיה זו. מה מטרת הקומדיה? האם מטרת הקומדיה היא להעצים את ההופעה של הדמות הקומית הראשית או את הסיטואציות עצמן? איזה פעולה או תכונה שלה צריך להבליט?

סיטקומים זה מקום לדוגמא בה עבודת העורך היא יחסית מוגבלת, כי רוב ההומור פה יהיה מילולי ולכן העריכה בעיקר תתבסס על טיימינג (תזמון). טיימינג זו יכולת מאוד חשובה שעורך צריך לרכוש. העורך צריך לשאול את עצמו- כמה זמן אפשר למשוך בדיחה מסויימת? מתי להגביר את קצב העריכה ומתי לדחוף את הפאנץ' ליין שיעצור את הקצב? ובמקרים של סיטקומים- כמה זמן לתת לצחוק להימשך עד למשפט הבא וכו'.
איך מגלים מה הטיימינג הנכון לכל ביט? פשוט מנסים. זה דורש סבלנות רבה ויש מיליון דרכים להציג כל בדיחה. פשוט צריך לנסות ולראות מה התגובות (שלך, של הבמאי ושל אנשים רנדומלים אחרים אם אפשר). זו הסיבה שהרבה במאים מדברים על הקושי שבעריכת קומדיה לפעמים פריים אחד יוצר את ההבדל בין מצחיק ללא מצחיק. כמו כן, לפעמים סיטואציה אחת יכולה להיות מצחיקה מזווית אחת ומזווית אחרת- ההיפך הגמור.

אני ממליץ גם להיות נוכח בצילומים ואולי אפילו בחזרות, אם זה אפשרי . ישנם פרוייקטים שקשה לעשות את זה (כמו סרטים ארוכים) אבל בסרטים קצרים או מערכונים או אפילו סיטקומים, נוכחות בצילומים עוזרת להיכנס לאווירת הסיטואציות ולא לנסות להבין אותה מהשוטים בחדר עריכה הנוכחות בסט גם מאפשרת לך להעיר לבמאי על שוטים שאולי יעזרו בעריכה.

יש גם לשים לב שהסיפור יהיה ברור. כשהקהל מרגיש מבולבל, הם לא רגועים מספיק כדי לצחוק אני גם לא חסיד גדול של זויות צילום ואפקטים מורכבים בקומדיה ברוב המקרים ככל שהסיטואציה יותר דומה למציאות ויותר ריאליסטית, זה עוזר לקהל להזדהות עם הסיפור ולצחוק יותר (בסופו של דבר קומדיה טובה היא קומדיה שהקהל צוחק ממנה עוד אלמנט חשוב בקומדיה הוא הבניה לקראת הטוויסט או הפאנץ' ליין. הבניה עוזרת לנו לקבל ולהבין את הטוויסט בצורה יותר טובה. תראו למשל את סצנת הטיפול קבוצתי בסרט אוסטין פאוורס

הסצנה מתחילה בסיומה של וידוי "מרגש" בין אב ובנו. הפתיחה הזו כאילו מדגימה לנו איך קבוצה כזו אמורה לעבוד. אח"כ הבן של Doctor Evil מתחיל להיפתח וגם מדבר בסגנון של אותן קבוצות תמיכה, רק שעכשיו Doctor Evil נדחף מידי פעם ומזכיר לנו שהסיטואציה היא מגוחכת. השיא של הסצנה מגיע כש Doctor Evil מתחיל את הוידוי שלו, אז אנחנו מגיעים לשיא הגיחוך. אם הסצנה היתה מתחילה מייד עם הוידוי של Doctor Evil, סביר להניח שהבדיחה לא היתה עובדת.

מומלץ מאוד בקומדיות להשתמש במה שנקרא "reaction shot" (שוט תגובה). הכוונה לשוט שמראה איך הדמויות בסיטואציה מגיבות לאותה סיטואציה. ה- reaction shot נותן לנו, הקהל, אפשרות להזדהות עם הדמויות.למשל בדוגמא שהראנו מקודם אפשר לראות את התגובות של הדמויות כש- doctor evil מתחיל לספר על ילדותו. ה- reaction shots חושפים לנו כיצד הדמויות לאט לאט מבינות שמדובר באדם משוגע. חשוב מאוד להשקיע ב- reaction shot הנכון. שחקן יכול להביא לך כמה כאלה וכולם יהיו טובים, אבל רק אחד מהם יתאים לסיטואציה ויעשה אותה יותר מצחיקה. בדוגמא שראינו, אנחנו יודעים ש-doctor Evil הוא משוגע ולכן שוטי התגובה הראשונים לא משפיעים עלינו כלכך, כי אנחנו לא מזדהים עם הדמויות, שעדיין חושבות שמדובר באדם נורמטיבי. כשהדמויות מתחילות להבין שמדובר במשוגע, אנחנו מרוצים, כי סופסוף אנחנו נמצאים באותו סטטוס. דרך אגב, כבר בשלב הצפייה הראשונית על החומרים, כדאי לסמן לעצמכם reaction shots טובים.

הטריק בקומדיה הוא לגרום להכל להיראות ספונטני. לפעמים זה מאוד קשה כי קומדיה היא בדר"כ מאוד מתוסרטת, מבויימת ועוברת הרבה חזרות. אני מאוד ממליץ לצפות בקומדיות ולשים לב טוב לטריקים של העריכה שם- מהר מאוד תגלו שמדובר במדע ממש. בוידאו לעריכה (ולסאונד) יש חלק חשוב מאוד בסיפור הבדיחה. בסופו של דבר, חשוב מאוד שתהיו מסוגלים לסמוך על עצמכם, שתדעו מה מצחיק ואיך להעלות את זה על המסך.
טיפים לעריכת סרטי אימה

לחצו כאן לצפייה ב סדרות אינטרנט שלקחתי בהן חלק


לחצו כאן להזמנת עבודת עריכה