קצת על עריכת סאונד

sound editing

חשיבות הסאונד בסרט היא גדולה ובכל זאת הרבה צלמים מזלזלים בחלק הזה.

בעיות בסאונד עלולים להסיט את תשומת ליבו של הקהל ואף לפגוע באמינות הסיפור המוצג. הסאונד יכול הרבה פעמים גם להשלים חלקים שחסרים בויזואליה ואפילו להעצים כאלה שקיימים.

דוגמא טובה לעיצוב סאונד מעולה, אפשר לראות בסרט No Country for Old Men. ישנן הרבה סצנות חזקות מבחינת סאונד ועיקר הכח מגיע דווקא מהמינימליזם של הסאונד, אבל זאת שאני הכי אוהב היא סצנת הבית מלון כשמוס ברולין סופר את הכסף, הוא שומע כיסא חורק מרחוק.


הוא מתקשר מייד ללובי ואין תשובה. אנחנו כמובן שומעים את הצלצולים דרך שפורפרת הטלפון ואז אנחנו שומעים צעדים מתקרבים במסדרון. אנחנו רואים את הרגליים של הדמות במסדרון ואז היא הולכת. אנחנו שומעים קולות של משהו חורק ורק כשהאור במסדרון נעלם, אנחנו מבינים שהדמות הוציאה את הנורה. סיפור שלם בסצנה קורה בעזרת סאונד בלבד. אנחנו לא יודעים מי מייצר את הסאונד במסדרון, אבל אנחנו מבינים מה הוא עושה. העובדה שאנחנו רואים ושומעים הכל מנקודת המבט של מוס, יוצרת את המתח יותר טוב.

עיצוב סאונד הוא הרבה יותר מדחיפת קולות אפקטים בנקודות הנכונות. בדיוק כמו בעריכה, עיצוב סאונד טוב, הוא כזה שלא מרגישים אותו, אבל הוא שם. סאונד צרחני הוא לא בהכרח סאונד טוב. אני ממליץ לחשוב על עיצוב הסאונד עוד בזמן ההפקה של הסרט, אפילו בתסריט ולא רק בסוף העריכה.

עריכת סאונד- הבסיס

הסאונד בסרטים מתחלק לשלושה חלקים עיקריים:
1. דיאלוג- בעזרת הדיאלוג, קל להציג את הסיפור, את הרגשות ואת המוטיבציות של הדמויות. בקומדיה הדיאלוג הוא יותר מהיר בדר"כ וחשוב מאוד. ישנם סרטים כמו אודיסאה 2001 שם המיעוט בדיאלוג דווקא עוזרים להעביר את מסר הסרט.
2. אפקטים - מחולקים לשתי קטגוריות: א. סאונד מסוכרן- סאונד שמתלווה לויזואליה שמופיעה בתמונה כמו צעדים שרואים ושומעים. ב. סאונד לא מסוכרן- סאונד שלא מופיע בויזואליה ומטרתו יותר לספק אווירה מסויימת או להוסיף לראליזם של הסצנה. למשל סאונד של סירנת משטרה בזמן שדמות עוברת על החוק. צריך להיזהר לא להעמיס יותר מידי באפקטים של סאונד, כדי לא להעמיס או לבלבל את הקהל (אלא אם זאת הכוונה שלכם).
3. מוסיקה - מטרת המוסיקה היא להכניס רגש וקצב לסרט, טובה גם להראות שינויים שחלים בדמות. עורך הוידאו נותן לכל קטגוריה כזו שכבת סאונד משלה.

מניעת בעיות סאונד

בעיות סאונד רבות יכולות להימנע ע"י טסטים לפני הצילומים. אם אתם מקליטים סאונד ממיקרופון של מצלמה והסאונד חלש מידי, אולי יהיה נכון לצלם יותר מקרוב. הבעיה הכי גדולה, כשמקליטים סאונד, היא לא להקליט את הרקע- התנועה בכביש, אנשים ברקע וכו'. טעות נפוצה היא רעש של מזגן ברקע. אין דבר יותר נורא מזה. לא רק שאנחנו תקועים עם רעש שקשה מאוד ולפעמים בלתי אפשרי להוריד, כאשר נחתוך את הדיבור של הדמות, נשמע בקפיצות בסאונד הרקע הזה וזה יכול ליצור תחושה של ג'אמפ קאט אצל הקהל. הרבה פעמים גם אם אין רעשים ברורים ברקע יש מעין רעש של המממ באוויר. לכן מומלץ בסוף צילומים להקליט Room Tone זה בעצם חצי דקה שבה מקליטים את הסאונד הכללי של החדר. לרוב יהיה קשה מאוד להוריד לחלוטין סאונד רקע לא רצוי, אבל לפעמים (בתנאי שהקלטתם את הסאונד עם מיקרופן חיצוני) יהיה אפשר להנמיך אותו. החכמה היא להוריד את רעש הרקע עד כמה שאפשר, בלי לפגוע בדיאלוג.

תמיד כדאי לזכור שבניגוד לתמונה, הכלים המצויים בעריכת וידאו לתיקון סאונד הם די מוגבלים ולפעמים אין ברירה אלא לפנות למעצב סאונד.

סרטים מומלצים שהלוואי והיה לי זמן לדבר עליהם מבחינת סאונד

Transformers
Wall-E
Matrix
Fast And Furious

טיפים לעריכת סרטי אימה