טיפים לעריכה חלקה יותר

video editing tips

אז אם כבר החלטתם שאתם הולכים לערוך סרט בעצמכם, הנה כמה טיפים שיכולים לעזור לכם לשפר את העריכה שלכם


לפני שמתחילים לערוך, כדאי להיות בקיאים בחומר הגלם. מומלץ מאוד לעבור על כל החומרים וללמוד אותם.

הוספת מידע

כל שוט תמיד צריך לספק עוד מידע. העורך צריך לשאול את עצמו, "מה הקהל ירצה לראות עכשיו? מה הקהל צריך לראות עכשיו?" אם השוט הבא לא מספק איזו אינפורמציה חדשה, אז למה חתכת אליו?

טיימינג

העורך גם צריך להחליט מאיפה הוא חותך את השוט הקודם. לרוב נהוג לעבור כשהשחקן מסיים פעולה שמקשרת אותנו לשוט הבא. למשל דמות מסיטה את ראשה לצד שמאל. ההגיון העריכתי הבסיסי אומר לעבור למה שהיא מסתכלת. הסיבה לחיתוך יכולה לבוא גם מהסאונד. למשל בן אדם לבד בחניון שומע רעש ואז עוברים לשוט של אוטו נוסע.

שליטה בתוכנה

חשוב להכיר את כל הדרכים בתוכנת העריכה שלו לשחק עם התמונה. לפעמים הגדלת תמונה או הקטנה, שינוי הכיוון שלה וכו' יכולים לעשות הרבה כדי ששוט יעבור חלק יותר

continuity

המשכיות בין שוט לשוט. נקודה חשובה שהייתי רוצה להתעכב עליה קצת. אם דמות מחזיקה נר דולק בשוט אחד ואז בזוית אחרת הנר כבר חצי נמס, זה עלול לקפוץ לקהל בעין. אפשר לפתור זאת ע"י דחיפת שוט שלישי בין שני השוטים האלה. מעין אינטרקאט. המשכיות בין השוטים היא גם אלמנט חשוב מאוד בחיתוך חלק. אם קופסא גדולה של חומוס מופיע בפריים בזוית אחת ולא יופיע בזוית השניה (שמכוונת לאותו מקום), משהו יקפוץ לקהל בעיניים. הם אולי אפילו לא ידעו שזה החומוס, אבל משהו ירגיש להם לא נכון. אמנם כעורך וידאו אין לך הרבה שליטה על איכות החומרים, אבל חשוב שתהיה מודע לזה. המשכיות יכולה לנבוע גם מהדמויות עצמן. בעיקר אם אנחנו רוצים לעשות את מה שנקרא "חיתוך בתנועה". עריכה בתנועה תמיד עוזרת לרכך קאט. אם השחקן עשה תנועה מסויימת בכמה שוטים מזויות שונות, אנחנו צריכים לקוות שהוא עשה את התנועה באותה צורה בכל הטייקים (קורה מעט מאוד פעמים שזה באמת ככה) כדי שנוכל לחתוך באמצע התנועה שלו. כשיש לך הזדמנות לעשות חיתוך כזה, לך על זה. זה מאוד עוזר למעבר חלק וגם כיף. חוסר המשכיות בתנועה יכול להתבטא גם אם דמות הסיטה את מבטה לצד שמאל בשוט הראשון ובשוט השני היא עם מבטה לצד ימין או ישר. כיוון מבטה לא היה מתואם בשני השוטים ולכן זה עוזר ליצור את מה שנקרא "ג'אמפ – קאט". העורך גם צריך לשים לב למיקום האובייקט הראשי בפריים. אם בכמה שוטים הוא הופיע בצד ימין של הפריים, זה יכול להיראות מוזר כשהיא לפתע תופיע בצד שמאל.

סאונד

צריכה להיות גם המשכיות של סאונד בין השוטים. כמעט בכל לוקיישן שתצלמו יהיו רעשי רקע. אם סאונד מסויים (למשל רכב נוסע) התחיל בשוט אחד, הוא יצטרך להמשיך בשוט השני. הוא לא יכול להיקטע בחדות כשאנחנו עוברים לשוט השני.

סה"כ זה מאוד קשה לבוא ולהגיד מה זה עריכה נכונה ומה לא. בסופו של דבר אתה תחליט עם העריכה עובדת לך או לא. מה שחשוב זה באמת לדעת מי הקהל שלך ולהבין שסה"כ אתה עורך את זה בשבילם

צור קשר