בחירת תוכנת עריכה

נאמר בעבר שאם אתה רוצה לאמלל מישהו, תן לו חופש בחירה. תוכנות עריכה חינמיות, זולות או יקרות לא חסרות היום. בעוד בעבר עריכת וידאו היתה שמורה לאנשי מקצוע בלבד, היום האפשרות לערוך בעצם פתוחה לכל אחד.

הייתי רוצה לסקור בפניכם מה התכונות החשובות לתוכנת העריכה שלכם בתקווה ליצור קצת סדר. בכל תוכנה שתחליטו לערוך עליה, מומלץ לדעת את כל האפשרויות שלה, כך שתוכלו לערוך יותר טוב ויותר מהר.


בסופו של דבר לכל עורך וידאו יש את התוכנה, שהכי מתאימה לו ולצורת העבודה שלו. הרבה פעמים השיקולים בבחירת התוכנה, נובעים גם מאופי העבודה עצמה. למשל תוכנת העריכה, פאיינל קאט היא תוכנה שיחסית קל ללמוד אותה ולכן היא יכולה להיות מעולה לפרוייקטים קצרים וגם לסרטוני קליפים. היא גם התוכנה הזולה ביותר מבין שלושת התוכנות המקצועיות: אוויד, פרימייר ופאיינל קאט. החסרון היחידי שלה, הוא שהיא עובדת רק על מחשב מק של אפל.
פרימייר ואוויד לעומת זאת נחשבות לתוכנות המתאימות לפרוייקטים מורכבים יותר. היתרון המובהק של הפרימייר היא האוריינטציה המושלמת עם שאר תוכנות adobe כמו אפטר אפקאס ופוטו שופ.

אלה פחות או יותר הדברים שתצטרכו לברר בבחירת תוכנת העריכה:

1. שליטה על התמונה- הכלי הכי בסיסי בכל תוכנת עריכה. הכוונה היא לאפשרות לשנות את הגודל והפורפורציות של התמונה. רוב תוכנות העריכה יאפשרו לכם את זה ודי בקלות.
2. שכבות- היכולת לשלב שניים או יותר ערוצי אודיו או כמה ערוצי וידאו בסרט אחד
3. Key Frame הוא מושג חשוב מאוד בעריכה. הוא מאפשר לשחק עם האפקטים ולשנות את תכונות האפקט לאורך השוט.
4. תיקוני צבע- התוכנות הבסיסיות יתנו לך להבהיר תמונה, לשחק עם ניגודיות(קונטרסט) ולשנות צבע שולט בתמונה. היותר מורכבות יחלקו את התמונה לאיזורים ויתנו לך להשפיע על כל איזור בנפרד. צריך לזכור שלא משנה כמה איכותי החומר שתקבלו יהיה, סביר להניח שתזדקקו בנקודה כזו או אחרת לתיקוני צבע, לכן זה אלמנט חשוב. ישנם תוכנות (כמו אוויד ואפטר אפקטס) שמודדות את כמות הצבע בתמונה. כלומר הם יכולים לומר לך שבתמונה יש ככה וככה אדום והרבה פחות כחול. זה עוזר לאזן בין הצבעים.
5. שליטה על הווליום- התוכנות הבסיסיות יתנו לך להגביר או להנמיך את הווליום. והיותר מורכבות יתנו אופציות…יותר מורכבות. כאלה שנותנות לך לעוות את הקול או לשלוט בסאונד עם אקולייזר.
6. קבצים- אחד מהדברים המתסכלים של עבודה בעידן הדיגיטלי היא ריבוי הקבצים. הבעיה היא שכל מערכת עריכה קולטת קבצים אחרים. תוכנת העריכה צריכה לתקשר עם כמה שיותר קבצים - גם כשהיא מייבאת אותם וגם כשהיא מייצאת אותם.
7. שטח עבודה- כמה Ram ן- CPU התוכנה צריכה? זה יקבע כמה מהר התוכנה תעבוד. צריך לזכור שאתם תמיד יכולים להוסיף RAM למחשב. אז כדאי לשים לב שהמחשב שלכם עומד בתנאים הנדרשים

כפי שאמרתי ישנם הרבה תוכנות עריכה. אם המטרה שלכם היא לערוך משהו קטן או לעריכות פשוטות מידי פעם, אפשר להשתמש בתוכנות כמו , Imovie (למאק), Windows Movie Maker (לווינדוז). אלה שרוצים להפוך לעורכים מקצועיים יכולים להשתמש באדיוס, סוני וגאס, פרימייר, פיינל קאט ואוויד. אם אתם רציניים לגבי הפיכה לעורך מקצועי, מומלץ לקחת שיעורים בתוכנה שאתם לומדים. ישנם הרבה מדריכים ביו טיוב, אבל שום דבר לא מחליף מורה פרטי או קורסים, בהם המורים נותנים כמה טיפים אישיים. עריכה טובה בנוייה על הרגלים ואם תלמדו לערוך לבד, אתם עלולים ליצור לעצמכם הרגלי עבודה רעים כבר מההתחלה. אם אתם מתכננים להפוך לעורכים מקצועיים, אני גם ממליץ להתחיל דווקא עם אוויד. למה אוויד? מאותה סיבה שכשרציתי ללמוד גיטרה חשמלית, אמרו לי להתחיל עם קלאסית. אם תשלטו על אוויד, תוכלו לשלוט במהירות על כל תוכנה אחרת. היתרון באוויד זה שהיא תוכנה שמכריחה אתכם לעבוד בצורה מסודרת ולדעת מה אתם רוצים לערוך ואיך. עוד סיבה לדעת לעבוד על אוויד, היא שבארץ עדיין רוב העסקים עובדים עם התוכנה הזו. עם ההתפתחות הטכנולוגית היום, אין ספק שהרבה יותר אנשים מפתחים שאיפות בתחום העריכה. אך כדאי לדעת תמיד מה היכולות והמגבלות שלכם ושל תוכנת העריכה שלכם.

טיפים לעריכה חלקה יותר